نقش خلاقیت و تشخیص روش درست انجام کار

 

محمد وکیلی

دوستان عزیر فراموش نکنید که برای موفقیت در آزمون تنها وقت گذاشتن کافی نیست. اینطور نیست که هرکه بیشتر وقت صرف کند، حتماً بهتر نتیجه بگیرد. راستش من خیلی از دانشجویان را دیده ام که با صرف کمترین زمان، با شناخت درست منابع، تشخیص روش درست درس خوندن، انتخاب درست رشته تحصیلی تونستند بهترین نتیجه را بگیرند. اما گاهی برحی داوطلبان علیرغم صرف هزینه و وقت بسیار زیاد، آنطور که باید و شاید نتیجه نمی­گیرند.

یادتون باشه مرتب از خودتون بپرسید که آیا کاری که انجام می­دهید، انجامش لازم است و آیا لزوماً باید به همین طریق انجام شود؟ این نوع تفکر در سالهای اخیر عامل شکل­گیری یک انقلاب فکری در مدیریت بوده است. این تفکر اساس بهبود مستمر کیفیت به حساب می­آید. داستان زیر بر تغییر چشم انداز برای رسیدن به اهداف . تاکید دارد.
میگویند در کشور ژاپن مرد میلیونری زندگی میکرد که از درد چشم خواب بچشم نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرصها و آمپولها را بخود تزریق کرده بود اما نتیجه چندانی نگرفته بود. وی پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان زیاد درمان درد خود را مراجعه به یک راهب مقدس و شناخته شده میبیند. وی به راهب مراجعه میکند و راهب نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد که مدتی به هیچ رنگی بجز رنگ سبز نگاه نکند.وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور میدهد با خرید بشکه های رنگ سبز تمام  خانه را با سبز رنگ آمیزی کند . همینطور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض میکند. پس از مدتی رنگ ماشین ، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می آید را به رنگ سبز و ترکیبات آن تغییر میدهد و البته چشم دردش هم تسکین می یابد. بعد از مدتی مرد میلیونر برای تشکر از راهب وی را به منزلش دعوت می نماید. راهب نیز که با لباس نارنجی رنگ به منزل او وارد میشود متوجه میشود که باید لباسش را عوض کرده و خرقه ای به رنگ سبز به تن کند. او نیز چنین کرده و وقتی به محضر بیمارش میرسد از او می پرسد آیا چشم دردش تسکین یافته ؟ مرد ثروتمند نیز تشکر کرده و میگوید :" بله . اما این گرانترین مداوایی بود که تاکنون داشته." مرد راهب با تعجب به بیمارش میگوید بالعکس این ارزانترین نسخه ای بوده که تاکنون تجویز کرده ام. برای مداوای چشم دردتان،  تنها کافی بود عینکی با شیشه سبز خریداری کنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود.

 

منبع: برگرفته از وبلاگ تخصصی استاد وکیلی

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٧
    پيام هاي ديگران ()