ضرورت مطالعه هدفمند ادبیات فارسی ویژه کنکور اجرایی

   

      بسیاری از داوطلبان تصور می کنند که سوالات فارسی کنکور را با اتکا به آنچه از سالهای دور به یاد دارند و احتمالاً(!) قرار است مروری سریع بر آن داشته باشند، می توانند به راحتی پاسخ داده و درصد بالایی بزنند.

لازمست این نکته را گوشزد کنم که بر خلاف تصور این عده، سوالات فارسی را نمی توان با صرف اتکا به آموخته های قبلی - که حتماً هم گذشت زمان غبار فراموشی را روی آن نشانده – پاسخ داد.

ضروری است که داوطلبان کلیه مطالب و مباحث موضوع سوالات کنکور اجرایی را در مدت زمانی مناسب و کافی، با شیوه ای درست مطالعه کرده و حتی نکات جدیدی نیز بیاموزند.

 

واقعیت آن است که سوالات فارسی کنکور اجرایی از منابع مختلفی طرح می شود که کمتر داوطلبی را می توان یافت که این منابع را در دوران دبیرستان یا در فارسی عمومی های دانشگاه مطالعه کرده باشند. از این رو سوالات طرح شده غالباً ناآشنا و یا در نگاه اول دشوار می نماید.

ضمن آنکه متاسفانه برخی از طراحان، چنان سوالات دشواری را انتخاب و طرح می کنند که این شائبه ایجاد می شود که خدای ناکرده سرِ جنگ و آزار با داوطلبان را دارند! البته می توان گفت که این دشواری سوالات تقریباً برای اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان شرایط یکسانی را به وجود می آورد.

 

با توجه به آنچه گفته شد، داوطلبانی که قصد دارند در کنکور موفق شوند( نه آنها که تفریحی! در کنکور شرکت می کنند تا شاید قبول شوند!) می بایست طبق برنامه ریزی دقیق و منظمی شروع به مطالعه و آموختن مباحث زبان و ادبیات فارسی «ویژه کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی» نموده و تست های کنکور و نمونه تست های مختلفی را پاسخ دهند تا آمادگی لازم و مطلوب را کسب نمایند.

 

از این رو شرکت در کلاس های کنکور، به عنوان اولین پیشنهاد و بهترین روش توصیه می شود. اما اگر داوطلبی امکان شرکت در کلاس های موسسات آموزشی را نداشته باشد، باید منابع مفید و مناسبی را تهیه و مطالعه نماید. منابع مناسب و متناسب، منابعی هستند که اطلاعات بیهوده و اضافی به داوطلب نداده و ذهن آنها را درگیر مطالب و مباحثی خارج از موضوع کنکور اجرایی نمی نمایند. 

همچنین بهتر آنست که داوطلبان سعی نماید تا حتی المقدور در جلسات نکته-تست شرکت نمایند و در کمترین زمان، نکات ارزشمند و کلیدی فرا گیرند.

 

انشاله سعی می کنم تا در سایت خود( زبان و ادبیات فارسی مدیریت اجرایی)  راهنمایی ها و مطالب آموزشی و مشاوره ای مناسبی در اختیار داوطلبان قرار دهم. تا بعد...

مصطفی علیزاده

 

 

 

منبع: سایت آموزشی استاد علیزاده(مدرس و مولف زبان و ادبیات فارسی ویژه مدیریت اجرایی)

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٤/۳٠
    پيام هاي ديگران ()