تحلیل آزمون GMAT دانشگاه آزاد

 

خوشبختانه سبک کلی آزمون GMAT امسال همان چیزی بود که در کلاس اشاره شده بود. در واقع باز هم مثل چند سال اخیر، آزمون امسال نیز محدود به سوالات حل مساله بود. با این تفاوت که به جای 20 سوال تنها 18 سوال طرح شده بود و ظاهراً از مبحث حساب و دیفرانسیل(دامنه و برد تابع، حد و پیوستگی، مشتق و انتگرال و...) سوالی نیامده بود. فکر می­کنم دانشجویان کلاس از این آزمون خیلی راضی بودند و طبق تماسهائی که برخی از دانشجویان با من داشتند، احساس رضایت بالایی داشتند.

خوشبختانه چند سوال تکراری داشتیم که در جزوه کلاسی  GMATآمده بود و دوستانی که جزوه را مطالعه کرده بودند، حداکثر استفاده را بردند. باقی سوالات هم مشابه مسایل دیگر جزوه بودند.

عجایب آزمون دانشگاه آزاد

باز هم مثل سالهای گذشته، در دفترچه آزمون اشتباهات متعدد به چشم می­خورد. از قبیل، تکرارشدن یک سوال در آزمون، کم بودن تعداد سوالات، بی ربط بودن سوال به درس مورد نظر و...

از اتفاقات بسیار عجیب امسال این بود که آزمون GMAT در برخی مراکز (مثلاً اردبیل)  متفاوت از آزمون تهران بود. این تفاوت بسیار قابل توجه بود. مثلاً در حالیکه آزمون استان تهران 100% از نوع حل مساله بود، 75% سوالات آزمون اردبیل (معادل 15 سوال) از نوع استدلال منطقی و تصحیح جملات بوده است. البته برخی از این سوالات به قدری آسان بوده که طرح آن در آزمون ورودی کارشناسی ارشد سوال­برانگیز بوده است.

جالب آن است که در رشته مدیریت شهری نیز که سوالات GMAT آن با سوالات آزمون مدیریت اجرایی در سالهای پیش یکی بود، امسال 100% متفاوت بوده و ظاهراً سوالات بخش GMAT هیچ ربطی به عنوان آن نداشته و کلاً سوالات مربوط به نظریه های مدیریت بوده است.

خلاصه خدا می­داند امسال در آزمون دانشگاه آزاد چه گذشته است. من از همه دوستانی که در این آزمون شرکت کردند،  خواهش می­کنم نظرات و اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهند.

محمد وکیلی

+ گروه مدرسان طرح نو ; ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢
    پيام هاي ديگران ()