برنامه ریزی کنکور - قسمت دوم

6-      تجربه نشان داده همواره کارها بیش از آنچه پیش­بینی می­کنیم طول می­کشد و لذا لازم است این وضعیت را از الان پیش­بینی کنید. بدین منظور در جدول بالا پایان فاز سوم آخر دی ماه در نظر گرفته شده است. فراموش نکنید وقت بسیار سریعتر از آنچه تصور می­کنید می­گذرد.

7-      طبق قانون 80-20 فاز اول حدود 80% وقت می­گیرد اما 20% نتیجه قطعی دارد در حالیکه فاز دوم و سوم 20%  وقت می­گیرد اما 80% نتیجه می­دهد. پس طوری برنامه ریزی کنید که مطمئن باشید فرصت کافی برای جمع­بندی خواهید داشت. بسیاری از داوطلبان در زمان آزمون می­گویند: " اگر فقط 2 هفته بیشتر فرصت داشتم، خیلی بهتر نتیجه می­گرفتم" . این دوستان واقعاً حق دارند. چون در حالیکه پی­ریزی خوبی انجام داده اند اما ساختمانشان هیچ نمایی ندا رد.

8-      به علت اینکه در درس خاصی ضعف جدی دارید، آن را به طور کامل کنار نگذارید. گاهی اوقات شما اگر تنها 10% از آن درس نمره بگیرید، رتبه شما به طور معناداری تغییر می­کند. لذا با هیچ درسی برخورد حذفی نکنید.

9-      برنامه­ریزی هر چقدر قوی انجام شود تا زمانی که به طور منظم کنترل نشود، موثر نخواهد بود. لذا لازم است در طول هفته حدود یک ساعت زمان را به کنترل پیشرفت برنامه­ها و به روز نمودن آنها اختصاص دهید. مطمئن باشید این یک ساعت بیش از 10 ساعت شما را جلو می­اندازد. بدین منظور می­توانید از جداول نمونه که در صفحات بعد آمده، استفاده کنید.

10-  گاهی برخی دوستان تعهد لازم را برای عمل به برنامه از خود نشان نمی­دهند و مرتب برنامه را تغییر می­دهند. گویا تصور می­کنند برنامه آنها ایراد دارد. تعهد به برنامه از برنامه­ریزی مهمتر است. در شرایطی که مشکلی پیش می­آید و دچار کمبود وقت می­شوید، عمل نکردن به برنامه نه اولین راهکار بلکه آخرین چاره­ای باید باشد که به ذهنتان می­رسد.

11-  در طول این 5 ماه هر عاملی که تمرکز شما را کاهش می­دهد کنار بگذارید. به هیچ عنوان نگذارید ذهنتان مشغول موضوعات حاشیه­ای شود. با خود بگویید بعد از آزمون فرصت کافی دارم تا به آن موضوع فکر کنم.

12-  هر روز دقایقی به مرور انگیزه خود و موفقیتهایی که تاکنون کسب کرده­اید اختصاص دهید. ذهن خود را پر کنید از تصورات مثبت.

 

نوشته شده توسط: محمد وکیلی

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/٢٦
    پيام هاي ديگران ()