آشنایی با رشته مدیریت اجرایی و MBA - بخش آخر

ادامه تحصیل

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

برخورداری از توانمندی و دانش مدیریت در هر سازمانی از عوامل مهم موفقیت محسوب می‌شود. از این رو دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی می‌توانند در اغلب سازمان‌ها مشغول به کار شوند. کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی)، جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد. همین امر باعث می‌گردد تا سطح در آمد و میزان ارتقاء شغلی دانش‌آموختگان بسیار متفاوت باشد.

 

علاقه مندان به منظور کسب اطلاع بیشتر از رشته های MBA و مدیریت اجرایی (E MBA) و آزمونهای ورودی آنها در داخل و خارج از کشور می‌‌توانند به منابع و مراجع زیر مراجعه نمایند:

1- پایگاه اطلاع رسانی  www.modir.ir

2- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.ir

3- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.com

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

 

 

منابع و مآخذ:

1- معرفی دوره کارشناسی ارشد MBA، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف

2- معرفی دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، سازمان مدیریت صنعتی ایران

3-دفترچه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٥/٢٩
    پيام هاي ديگران ()   

سوالات آزمون سراسری-2

سوالات تئوریهای مدیریت آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 88 را می توانید از اینجا دریافت نمایید.

 

 سوالات تئوریهای مدیریت آزمون سراسری سال 88 مدیریت اجرایی

یادآوری می شود که:

می توانید سوالات خود را از طریق این وبلاگ مطرح نمایید؛ سوالات به اساتید مربوط به هر درس انتقال داده می شود و انشاله پاسخ های اساتید از همین طریق در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

 

+ گروه مدرسان طرح نو ; ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٥/٢۱
    پيام هاي ديگران ()   

آشنایی با رشته مدیریت اجرایی و MBA - بخش سوم

تعداد و نوع واحدها

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA  شامل واحدهای درسی در زمینه‌هایی به شرح ذیل است:

الف- دانش زیر بنائی مدیریت

ب- دانش عملیات پنجگانه مدیران

ج- دانش یک حوزه تخصصی

د- پروژه کارشناسی ارشد

هدف دروس ارائه شده در هر یک از گروه‌های مزبور به شرح زیر است:

الف- در گروه دروس مربوط به دانش زیر‌بنایی مدیریت، دانشجویان با زیرساخت‌های دانش مدیریت آشنا می‌شوند. این زیرساخت‌ها در زمینه‌های علوم اقتصادی، حسابداری، روش‌های کمی در تصمیم‌گیری و بهینه‌سازی، سیستم‌های اطلاعاتی، حقوق تجارت و ارتباطات قرار دارد.

ب- در گروه مربوط به دانش عملیات پنجگانه مدیریت، دانشجویان با مبانی نظری مربوط به عملیات اصلی مدیران آشنا می‌شوند. دانشجویان صرف‌نظر از گرایش تخصصی خود، در این دوره کارشناسی ارشد لازم است با نظریات و تئوری‌های موجود در حوزه عملیات اصلی همه مدیران شامل برنامه‌ریزی، کنترل، سازمان‌دهی، مدیریت منابع انسانی، رهبری و رفتار سازمانی آشنا شوند. در حوزه رهبری و رفتار سازمانی، روانشناسی و رفتار انسانی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ج- در گروه دروس مربوط به دانش یک حوزه تخصصی، دانشجویان با دانش و فنون یک حوزه تخصصی مدیریت به طور عمیق‌تر آشنا می‌شوند. امروزه با گسترش رشته مدیریت، هر یک از حوزه‌های تخصصی آن نظیر مدیریت عملیات، مدیریت مالی و یا مدیریت استراتژیک حاوی نظریه‌ها و مطالب گسترده و عمیقی است که فراگیری همه آنها در یک دوره کارشناسی ارشد عملی و ضروری نیست. در واقع دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، با توجه به علاقه خود و امکانات مرکز آموزش محل تحصیل خود، می‌توانند بطور عمیق وارد یک حوزه تخصصی شوند.

پروژه پایان تحصیلات بیشتر جنبه کاربردی دارد و هدف از آن آشنایی دانشجویان با مشکلات کاربرد مباحث تئوریک در عمل است. هدف دیگر از ارائه این مبحث، تحقیق نظری در یکی از موضوعات مربوط به دانش مدیریت است، با هدف کسب آمادگی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا. در واقع دانشجویان باید در پایان این دوره تصمیم بگیرند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند یا ترجیح می‌دهند وارد بازار کار شده و دانش کسب شده را در عمل به کار برند. بر اساس این تصمیم، موضوع و جهت‌گیری خود را برای پروژه پایان تحصیلی تعیین می‌کنند.

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٥/۱٥
    پيام هاي ديگران ()   

سوالات آزمون سراسری-1

داوطلبان محترم

سوالات زبان عمومی مدیریت آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 88 را می توانید از اینجا دریافت نمایید.

 

سوالات زبان عمومی مدیریت آزمون سراسری سال 88 مدیریت اجرایی

ضمنا سوالات خود در مورد سوالات را می توانید از طریق این وبلاگ مطرح نمایید. سوالات به اساتید مربوط به هر درس انتقال داده می شود و انشاله پاسخ های اساتید از همین طریق در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٥/۱۱
    پيام هاي ديگران ()   

آشنایی با رشته مدیریت اجرایی و MBA - بخش2

(قسمت دوم)

روش تدریس و هیأت علمی

از جمله ویژگی‌های نظام آموزش این دوره استفاده از تجارب دانشجویان به عنوان یکی از منابع مهم آموزش و نیز توجه خاص به کار گروهی می‌باشد. از این رو در کنار روش متعارف استفاده از اسناد و کتاب، بر تبادل تجربه شرکت‌کنندگان و یادگیری از یکدیگر تاکید می‌شود. طرح قضایا و مسایل مدیریت در گروه‌های کوچک از جمله ابزارهایی است که در این برنامه به منظور تبادل تجربه و ابتکارات شرکت‌کنندگان، به طور وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین لحاظ ضروری است که شرکت‌کنندگان از تجربه کاری مفیدی برخوردار باشند. همچنین تدوین پروژه‌هایی در ارتباط با مسایل عینی واحدهای محل خدمت دانشجویان فرصت بکارگیری عمل تئوری‌های آموخته شده را فراهم می‌نماید، به طور خلاصه داوطلبان این برنامه باید خود را برای یک دوره پر تحرک آموزش که در آن نقشی فعال و مهم را ایفا می‌کنند، آماده سازند.

 

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٥/۱
    پيام هاي ديگران ()