آشنایی با رشته مدیریت اجرایی و MBA -بخش 1

آشنایی با رشته مدیریت اجرایی و MBA

(قسمت اول)

تجارب موجود در فرآیند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و نوپای صنعتی نشان می‌دهد که توان مدیریت یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی توسعه است‌[2]. توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء مدیریت در سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی است. با بهبود مدیریت است که می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کالا و خدمات بیشتری را تولید نمود و ظرفیت‌های زیادتری را بوجود آورد[1].

بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. امروزه مدیریت به عنوان یکی از شاخه‌های معرفت بشری پیشرفت زیادی نموده است و آموزش و تحقیق در زمینه آن گسترش فراوانی یافته است. با توجه به اهمیت دانش مدیریت در رشد و ارتقاء سازمان‌ها و جوامع، نظام‌های عالی کشورها آموزش و تحقیق در حوزه مدیریت را از نظر کیفی و کمی به سرعت توسعه داده‌اند. نیاز به تقویت و تجهیز کادر مدیریت بخصوص در سطح اجرایی، در کشور ما نیز به خوبی احساس شده است. کشور ما اکنون نیازمند مدیرانی است که بتوانند با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای دانش مدیریت و تجارب کشورهای صنعتی و نیز در نظر گرفتن شرایط بومی، وظایف خویش را در رهبری و مدیریت به ویژه در زمینه‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، مدیریت منابع انسانی و بالاخره نوآوری و تحول، به نحوی موثرتر از گذشته انجام داده و راه را برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هموار کنند‌[1].

یکی از زمینه‌های بارز توسعه و آموزش مدیریت ایجاد رشته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA در کشورهای مختلف جهان است. این رشته به سرعت نخست در آمریکا و کشورهای صنعتی و سپس در کشورهای در حال توسعه موفق، گسترش یافته است[1].

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration به منظور ‌پرورش مدیران کارآمد جهت اداره سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است[1].

فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی و مخصوصاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی و مهندسی وارد این دوره شده و در یک آموزش فشرده و پرکار به فراگیری دانش و فنون مدیریت می‌پردازند[1].

ترکیب دانش تخصصی دوره کارشناسی و آگاهی به دانش و فنون مدیریت کارشناسی ارشد، از فارغ‌التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و موثری می‌سازد که در افزایش کارآیی و رشد سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی تأثیر بسزایی دارند. به خاطر کسب همین توانایی‌هاست که در 3 دهه اخیر دوره‌های MBA در کشورهای مختلف جهان بسرعت گسترش یافته و تنها در کشور آمریکا حدود 700 موسسه آموزش عالی دوره MBA ارائه می‌دهند[1].

به طور خلاصه هدف این دوره پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های ذیل انجام وظیفه نمایند:

1) اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی.

2) ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی.

3) کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمان‌‌های جدید.

4) فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی، ارائه سمینارها و برگزاری دوره‌های آموزشی در سازمان‌های دولتی و خصوصی و ...

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٤
    پيام هاي ديگران ()   

فهرست مدرسین گروه طرح نو

مدرسین گروه  عبارتند از:

تئوریهای مدیریت:

                      مهرداد صباغی - سید احمد احمدی

GMAT:

                      محمد وکیلی

دانش مسائل روز:

                     حسین درگاهی

زبان فارسی:

                     مصطفی علیزاده

زبان انگلیسی:

                    محمد جواد ترکاشوند -  اسماعیل حسینی

ریاضیات:

                    امیرمسعود حبیبیان

زبان تخصصی مدیریت:

                    سید احمد احمدی

برای مشاهده رزومه مدرسین گروه به این صفحه مراجعه نمایید.

+ گروه مدرسان طرح نو ; ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٢
    پيام هاي ديگران ()   

معرفی گروه مدرسان طرح نو

گروه طرح نو

«گروه مدرسان طرح نو» با همراهی مدرسین برتر دوره های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی - MBA شکل گرفته است.

مدرسان این گروه سابقه تالیف کتب متعدد و تدریس در موسسات معتبر آموزشی، را در کارنامه خود داشته و همگی نام های آشنا در زمینه کنکور مدیریت اجرایی می باشند.

 

«گروه مدرسان طرح نو» آمادگی خود را جهت همکاری با موسسات آموزشی کنکور(آموزش عالی) در تهران و سایر شهرستان های سراسر کشور در زمینه تدریس دوره های آمادگی کنکور رشته مدیریت اجرایی- MBA (کارشناسی ارشد) اعلام می نماید.

 

 

موسسات آموزش عالی تهران و شهرستان ها می توانند جهت مذاکره و هماهنگی با مدیریت گروه تماس برقرار نمایند.

 

ما با طرحی نو آمده ایم تا احتمال موفقیت شما را افزایش دهیم!

 

+ پرشین بلاگ ; ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢۱
    پيام هاي ديگران ()